بزرگترین استاد ما

بزرگترین استاد ما

بزرگترین و مهمترین استاد ما سکوت است.

از عارفی پرسیدند معرفت چند مرحله دارد؟

فرمود 10 مرحله که 9 مرحله آن سکوت و یک مرحله آن خموشی است.

 

سکوت درون نگری شما را افزایش خواهد داد به نحوی که روابط جهانتان را خواهید فهمید.و این تنها چیزی است که نیاز دارید بدانید.

مثلا همین الان دو نفر یک میز بزرگ را می آورند و در مقابل شما قرار میدهند قطعا شما شاهد تغییرات خواهید بود 

اما اگر شبیه چنین رویدادی در درون شما رخ دهد باز هم متوجه خواهید شد.

مثلا آیا تا به حال دقت کرده اید که شما در میان خانواده یک شخصیت دارید و در میان دوستان شخصیتی دیگر!!!

این موضوع زمانی آشکار میشود که ناگهان این دو گروه (خانواده و دوستان) در کنار هم قرار بگیرند آن زمان متوجه میشوید که گیج شده اید و دقیقا نمیدانید باید چه برخوردی داشته باشید!!!!

اگر این موضوع را متوجه شده اید (یا موضوعات دیگری شبیه این) میتوانم بگویم شما در اولین قدم درون نگری هستید!...

بگذارید موضوع را تخصصی تر بیان کنم مثلا قانون یین یانگ که با آن آشنایی دارید قانونی است که هزاران سال بزرگانی مانند زرتشت و بزرگان هند و چین آن را بیان کرده اند قانونی است که فرد با درون نگری متوجه آن میشود.

 نمود این قانون در فیزیک قانون سوم نیوتن است که "هر کنشی ، واکنشی دارد به همان اندازه و در خلاف جهت آن "

و نمود دیگر یین یانگ در اخلاق اجتماعی 

با بدان بد باش با نیکان نکو ... جای گل ، گل باش و جای خار، خار (سعدی)

یین یانگ لازمه تعادل است چه بخواهید پل بسازید و چه بخواهید روابط اجتماعی درستی داشته باشید و مورد سواستفاده قرار نگیرید و درهر موضوع دیگر....( در مورد درون نگری در آینده بیشتر صحبت خواهد شد)

برگردیم به مبحث اصلی یعنی سکوت...(موضوعاتی که تا اینجا بیان شد فقط پیش زمین ای بود تا بدانید میخواهیم در مورد چه چیزی سخن بگوییم!)

 

                                 حقیقت در سکوت نهفته است.پابلو پیکاسو.

(از اینجا به بعد صحبتها نمادین میشود و مجبورم که نمادین بشود)

سکوت متناظر با قطعیت است و سخن متناظر با نسبیت.

همین که شما شروع به سخن گفتن کنید شروع به بیان یکی از احتمالات بی نهایت میکنید که از دیدگاه حقیقت تفاوتی با متظادش ندارد ولی برای شما تفاوت میکند چرا که جایگاه شما و این جهان نسبی است

حال دانش را بررسی میکنیم. دانش هر چیزی است که به انجام رساندش موجب شود جایگاه شما بهبود پیدا کند.(دانش همان مطالبی است که با درون نگری بدست می آورید ولی شامل دانش امروزی نیز میتواند بشود)

پس دانش هم نسبی است و بستگی به جایگاه حال و اهداف شما دارد.

در دل این موضوع راهکاری عملی قرار دارد

شما با مدیتیشن سکوت را میابید و حقیقت درون آن را. و با درون نگری دانشی را بدست میاورید که بهترین مسیر پیش روی شما را برای رسیدن به اهدافتان به شما نشان میدهد.(این یک راهکار بسیار کلی و کامل برای رسیدن به اهداف است و تفاوتی نمیکند که شما چه اهداف یا چه جایگاهی داشته باشید )

بزرگی گفته :

هیچگاه نگویید حقیقت را یافتم بلکه بگویید حقیقتی را یافتم چراکه حقیقت مانند روح در تمام جهات باید گسترش یابد.

 

آن حقیقتی که شما درک میکنید تنها دانشی بر آمده از سکوت و درون نگری است که با توجه به جایگاه شما و اهداف شما طراحی شده. حقیقت همواره در سکوت مانده و میماند و کسی را توانایی آشکار کردن آن با بیان و سخن گفتن نیست.(چراکه حقیقت از جنس سخن نیست بلکه دانش برامده از حقیقت از جنس سخن است مهم اینجاست که این دو را با هم اشتباه نگیرید)

   کسی که بهترین استادش را(سکوت) رها کرده مانند مستی است که راه خانه خود را گم کرده درمقابل ،کسی که با سکوت درون نگری خود را فعال میکند راه درست را با بینش درون میبیند و تشخیص میدهد باید چه مسیری را برای اهدافش طی کند(همه ی ما تا حدودی اینگونه ایم )

شما با سکوت از بسیاری از کارما ها رهایی میابید.

/ 0 نظر / 16 بازدید